Наградите на MTV са в очакване на триумф за Тейлър Суифт, съобщи Асошиейтед прес. Има вероятност поп певицата да стане най-титулуваният изпълнител в историята на отличията.
Юлиян Табаков представя изложбата „Небесно войнство“ в галерия „Топлоцентрала – Куб“.
Експозицията ще бъде показана от 6 ноември до 1 декември и е част от цялостния проект „Виждам те“, представен в поредица столични галерии, съобщават организаторите.
„Настоящата изложба в галерия „Топлоцентрала – Куб“ цели да припомни способността за свързване с другите, която е и способността за обич. Изложбата включва обекти, разстлани в пространството подобно на пергаменти. Основен образ в нея е птицата колибри като символ на вечния дух и безсмъртната човешка душа, а също и птичите пера като метафори на „ангелското“ присъствие. Припомнянето на библейския свят в съвременността за Юлиян Табаков е начин да говори за състоянието на духа в света, натежал в днешния ден от материалност, консуматорство, експлоатац
Певицата Сабрина Карпентър отново оглави класацията на „Билборд“ за албуми с Short n’ Sweet, съобщи сайтът на изданието.
Така изпълнителката на летния хит Espresso отбелязва четвърта поредна седмица на върха на класацията.
За последната седмица Short n’ Sweet печели 100 000 еквивалентни албумни единици.
Музикалната продукция на Карпентър дебютира на първо място в класацията на 7 септември и прекарва първите си три седмици на първо място.
Албумът The Rise and Fall of a Midwest Princess на Чапъл Роан е на второ място за четвърта поредна седмица с отчетени 63 000 еквивалентни албумни единици.
Трета позиция зае рапърът Фючър с микстейпа Pluto с 55 000 продадени еквивалентни албумни единици.
Албумът One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън се изкачи от пето на четвърто място с 50 000 еквивалентни албумни едини
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата”, каза американският барабанист Майк Терана, който представя новия си мизукален проект „Класиката среща Майк Терана“ заедно с маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „ Проф. Димитър Ненов“ в Органова зала в град Добрич.
Терана сподели, че много пъти е бил в България, но това е първото му посещение в Добрич. “Свирил съм с рок банди във Варна, в София. Първото ми участие с оркестъра беше в Античния театър в Пловдив”, спомня си той.
Барабанистът каза, че много обича класическата музика и разказа за един от най-предизвикателните му проекти. “Направих преди години един албум, наречен Sinfonica, с всякакви интерпретации на класически парчета. Вси
Камерен концерт в първо студио на БНР ще почете три годишнини, които се отбелязват през 2024 г. На 20 ноември, сряда, ще прозвучи музика по повод 100-годишнината на от рождението на Георги Тутев и Константин Илиев, както и на 90-годишнината на доайена сред българските композитори акад. Васил Казанджиев, информират от БНР.
По думите им на сцената ще са признати музиканти от различни генерации, обединени от идеята чрез авторската музика на тримата големи композитори да почетат значимия им принос за популяризирането на съвременната българска музика и съизмеримото им място в европейското и световно музикално творчество.
В концерта ще участват Надежда Цанова, Маргарита Илиева, Явор Желев, Мария Черноокова, Светлана Анчева, Негина Стоянова Теодора Атанасова, Магдалена Желева, Катерина Дякова и „Тайният оркестър
Италианското камерно дуо Дженаро Кардарополи (цигулка) и Алберто Феро (пиано) гостува в четвъртия концерт от „Камералия“, съобщават от фестивала, организиран от маестро Людмил Ангелов.
Събитието е на 5 октомври в Софийската градска художествена галерия.
Концертът е част от проекта „Млади италиански таланти по света“, популяризиран съвместно с музикалната академия „Киджана“, международната фондация „Академия ди Имола“ и CIDIM – Италианския национален комитет по музика.
Събитието се осъществява с подкрепата на Италианския културен институт в София и има за цел да подпомогне първите стъпки на най-добрите млади италиански таланти на националната и международната музикална сцена.
Ще бъдат изпълнени
Наградите ще бъдат връчени в сряда вечерта.
Суифт води по брой номинации - цели 12, сред които за видеоклипа на песента Fortnight. Пост Малоун, който участва в записа на песента, я следва с 11 номинации.
Не е ясно дали Тейлър Суифт ще присъства на церемонията. Ако се появи, победата й ще даде още повече гласност за подкрепата за Камала Харис в кандидатпрезидентската кампания. Във вторник вечер певицата обяви подкрепата си за Харис минути след края на дебата с Доналд Тръмп.
През миналата година Суифт спечели девет награди на MTV, достигайки до впечатляващите 23. Този брой я нарежда след Бионсе, която е носител на общо 30 награди. След Суифт е Мадона с 20 отличия. Лейди Гага има 19.
Ако на тазгодишната церемония Тейлър Суифт получи седем награди, тя ще изравни рекорда на Бионсе, а с осем ще я надмине, превръщайки се в най-титулуваният артист в историята на MTV. Това обаче ще се случи само при положение, че Бионсе не отнесе вкъщи нито една награда. Бионсе има номинация за песен на годината - Texas Hold `Em, както и номинации в две социални категории.
Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ „Следа към себе си“.
РОДЪТ
Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.
Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд.
ПЪРВИТЕ
„Киномания“ обяви специалните събития на тазгодишното си 38-о издание.
На 16 ноември в Дома на киното е прожекцията на носителя на “Златна палма” за късометражен филм от тазгодишния фестивал в Кан – копродукцията между Хърватия, България, Франция и Словения – “Човекът, който не можеше повече да мълчи”.
Филмът, режисиран от Небойша Слиепчевич, разказва за събитията от 27 февруари 1993 г. в Босна и Херцеговина, когато пътническият влак от Белград за Бар е спрян от паравоенни сили в рамките на операция за етническо прочистване. Докато те извеждат от влака невинни цивилни, само един от 500-те пътници се осмелява да им се противопостави.
Първата прожекция на филма ще бъде придружена от среща с режисьора Небойша Слиепчевич и екипа от българска страна –
Днес се навършват 95 години от рождението на композитора Дечо Таралежков.
Той е роден в Казанлък. През 1951 г. завършва юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а през 1955 г. – Българската държавна консерватория (дн. Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) с кларинет. Учи композиция при проф. Александър Райчев.
От 1954 г. е оркестрант в естрадни, симфонични и други оркестри. От 1957 г. е артист-оркестрант в Сатиричния театър, в София, с диригент Бенцион Елиезер, както и аранжор в Българското радио. Още оттогава започва да аранжира и през 60-те е един от основните аранжори в българската естрадна музика – предимно за голям оркестър.
Много от наградените песни на фестивала „Златният Орфей&ldquo
Трета самостоятелна изложба на Цвети Александрова ще бъде открита в столичната галерия Vivacom Art Hall.
Експозицията е озаглавена „Феникс“ и може да бъде разгледана от 13 до 27 ноември, съобщават организаторите.
В изложбата авторката представя 37 картини. „За име на третата си самостоятелна изложба избрах „Феникс“, защото вярвам, че за всеки човек има нещо, което му дава сила да преодолее трудностите и изпитанията, пред които е изправен, и да се възроди по-силен и добър!“, казва художничката Цвети Александрова.
„За мен това е изкуството. Рисувам с цялото си сърце и тази изложба се роди от желанието да дам на хората творби, които да ги окрилят да търсят и виждат красивото в себе си и в заобикалящия ни свят. На пръв поглед картините са различни, но дълбоко философски всичките са търсене на спасение от рутината на б
Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.
Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.
Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръсна
Церемонията по награждаването ще започне в 20:00 ч. северноамериканско източно време и ще се проведе в UBS Арена в Лонг Айлънд. Водеща на събитието ще бъде Меган дъ Стелиън. Това ще бъде първата подобна изява на рапърката, която ще вземе участие в церемонията и като изпълнител.
Кейти Пери ще получи наградата за цялостно творчество и също ще пее на церемонията. Сред предишните носители на отличието са Шакира, Бионсе, Ники Минаж, Мадона, Джанет Джексън, Дженифър Лопес, Риана, Миси Елиът.
Шоуто ще бъде открито с изпълнение на Еминем.